Jak cukier wpływa na stan naszej skóry?

Opublikowano

Szybki dostęp

Jak cukier wpływa na stan naszej skóry?

 W dzisiejszych czasach mamy dostęp do naprawdę szerokiej gamy różnego rodzaju produktów, w tym możemy zadecydować, jakiego cukru będziemy używać na co dzień. Cukier trzcinowy, brązowy, buraczany, kryształ – pod tymi postaciami występuje po prostu sacharoza. Ze względu na swoją budowę chemiczną, zaliczamy ją do węglowodanów, a dokładniej do dwucukrów.

Powszechnie wiadomo, że cukier spożywany w nadmiarze ma destruktywny i szkodliwy wpływ na zdrowie, rozumiane w dość ogólnym pojęciu. W negatywny sposób oddziałuje na stan psychiczny, funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Dodatkowo nadmiar cukrów w diecie prowadzi do wzrostu poziomu insuliny we krwi, co sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w organizmie. Jednak w tym wpisie skupimy się przede wszystkim na tym, w jaki sposób cukier wpływa na stan skóry.

Pielęgnacja to nie wszystko

Stan naszej skóry i poziom jej odżywienia jest odzwierciedleniem trybu życia, jaki prowadzimy. Zatem kumulują się w niej wszelkie czynniki, które mogą powodować nie tylko pogorszenie samego wyglądu, lecz także i jej zdrowia. W związku z tym, że stosujemy jakieś używki, jesteśmy podatni na stres, wygląd skóry może ulegać zmianom, nawet przy najlepiej dobranej pielęgnacji. Dodatkowo, jeśli nie dbamy o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia i spożywamy cukier w dużej ilości– może to prowadzić do znacznego osłabienia stanu cery, pojawienia się stanów zapalnych skóry, co w rezultacie da efekt cery zmęczonej, ziemistej i wiotkiej.

Cukier uszkadza skórę

Spożywanie zbyt dużej ilości cukru powoduje szereg problemów, a jeśli na co dzień konsumujemy dużą ilość produktów bogatą w cukier, miejmy na uwadze kilka faktów:

  • Spożywany cukier prowadzi do wzrostu poziomu insuliny we krwi, co przyczynia się do powstawania stanów zapalnych skóry. Pojawiają się różnego rodzaju wypryski, grudki i inne niedoskonałości. Dodatkowo jeśli cierpimy na zaawansowany, aktywny trądzik – może on ulec zaostrzeniu pod wpływem dużej ilości cukru.
  • Wysoki poziom cukru we krwi sprawia, że proces glikacji białek jest łatwiejszy i szybszy. Cząsteczki glukozy łączą się wówczas z aminowymi grupami białek, czego następstwem są produkty zaawansowanej glikacji białek, nazywane cząsteczkami AGE. To one mogą poważnie uszkadzać elastynę i kolagen, czyli białka budulcowe skóry, narażając na straty jej jędrność i sprężystość. Cera wiotczeje, skóra ulega rozciągnięciu i traci grubość.
  • Na skutek spożywania dużej ilości cukru, skóra skóra staje się znacznie cieńsza, w przeciwieństwie do przypadków ograniczania ilości węglowodanów. Osoby, które w swojej diecie zamieszczają nadmiar cukrów prostych, borykają się z problemem suchej skóry, niekiedy nawet i z pękającą skórą.
  •  Spożywając nadmierne ilości cukru, doprowadzamy do sytuacji, w której przedwczesne starzenie się skóry staje się realnym problemem. W związku z tym, pojawiają się liczne zmarszczki, a sama cera staje się ziemista, blada. Twarz wygląda na wychudzoną.
  • Cukier ma wpływ także na gospodarkę hormonalną, a dokładniej negatywnie oddziałuje na sebum – zmienia się bowiem jego skład, wzrasta jego wydzielanie, co powoduje nadmierne wypadanie włosów.

Ograniczenie spożycia cukru kluczem do zdrowia

Jeśli przedwczesne starzenie skóry, zaostrzony trądzik, suchość skóry i jej pękanie są dla nas przerażającymi problemami, warto ograniczyć ilość spożywanego cukru. Dieta ma duży wpływ na stan zdrowia i wygląd skóry. Należy wówczas pamiętać o dokładnym sprawdzaniu ilości cukru w produktach, które konsumujemy na co dzień i wybierać te o niskim indeksie glikemicznym. Takie praktyki pomogą w ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi.

Ważnym jest, aby starać się wystrzegać tzw. pustych kalorii, które znaleźć można we wszelkiego rodzaju słodkich batonikach, ciasteczkach, deserach, lodach, dosładzanych napojach czy owocach kandyzowanych. Zawartość cukru w tych produktach jest zatrważająca, a te o wysokim indeksie glikemicznym będą przyspieszały proces starzenia skóry, jak i organizmu.

Ciekawostką jest fakt, że jedna, mała puszka napoju typu cola, wypita po ciężkim dniu przy 30sto stopniowym upale – może sprawić wiele przyjemności – tymczasem taka przyjemność zawiera w sobie około 8 łyżeczek cukru, co daje w sumie 39 gramów. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na cukier wynosi 25 gram. Zatem tutaj znowu, niczym mantrę, należy powtarzać sobie i innym, że dieta ma wpływ na zdrowie i wygląd, a spożywanie nadmiaru cukru jest prostym krokiem do chorób i problemów zdrowotnych.

Honey in jar with honey dipper on black stone background

Czym zastąpić cukier w codziennej diecie?

Chcąc uniknąć negatywnego wpływu cukru nie tylko na skórę, lecz także i zdrowie, można zdecydować się na kilka alternatywnych produktów słodzących. Są one znacznie bezpieczniejsze, nie przyspieszają procesów starzenia skóry, stanów zapalnych i nie stanowią zagrożenia problemem suchej skóry. Do produktów, które możemy wybrać ograniczając spożycie cukru, należą :

Ksylitol

  • Znany jest też pod nazwą cukru brzozowego, ponieważ do jego produkcji stosuje się drewno brzozowe
  • Jest to naturalny składnik wielu produktów roślinnych
  • Dostarcza do 40% mniej kalorii niż zwykły, biały cukier
  • 2,5 kcal / 1 gram
  • Indeks glikemiczny ksylitolu wynosi zaledwie 13
  • Słynie ze swoich właściwości przeciwpróchniczych, przeciwgrzybiczych oraz przeciwbakteryjnych

Erytrol

  • Erytrytol (erytrol) jest słodzikiem
  • Z wyglądu przypomina zwykły cukier, jednak jest od niego mniej słodki
  • 0,2–0,4 kcal / 1 gram
  • Nie wpływa na wyższy poziom insuliny i glukozy, ponieważ jego indeks glikemiczny jest zerowy
  • Erytrytol pozytywnie wspiera diety odchudzające, ponieważ ma bardzo niską wartość energetyczną
  • Może zmniejszać ryzyko próchnicy, gdyż wykazuje zdolności do zatrzymywania procesu fermentacji pewnych cukrów przez bakterie odpowiedzialne m.in. za powstawanie ubytków

Miód

  • Miód pszczeli to naturalny produkt, który wytwarzany jest z nektaru kwiatowego lub spadzi
  • Cukry występujące w miodzie to głównie cukry proste – fruktoza i glukoza. Pozostałe składniki to minerały – m.in. potas, fosfor, sód, wapń, magnez, a także mniejsze ilość cynku, żelaza, jodu, miedzi i manganu. Dodatkowo miód bogaty jest w witaminę C i witaminy z grupy B (tiamina – B1, ryboflawina – B2, niacyna – PP, B6) oraz enzymy
  • Ma wartości odżywcze, ale również wpływa na metabolizm komórkowy, niszcząc bakterie gram – dodatnie i gram – ujemne. Miód wykazuje również działanie detoksykujące
  • 3,3 kcal/1 gram

Nie przesładzaj sobie życia !

Fakt, że cukier uszkadza skórę znany jest nie od dziś. Jednak to dziś mamy ogrom powszechnie dostępnej wiedzy na temat tego, jaki wpływ ma cukier na skórę i zdrowie. Przedwczesne starzenie, suchość skóry, trądzik, niedoskonałości i pękająca skóra – można tego uniknąć, ograniczając go lub zamieniając na korzystniejsze dla zdrowia alternatywy. Warto zasięgnąć informacji na temat tego, jak na stan skóry wpływają produkty z wysoką zawartością cukru i wyciągnąć z nich wnioski, które wcielimy w nasze codzienne życie.

Scroll to Top