Jak przygotować sypialnię do snu?

Opublikowano

Szybki dostęp

Jak przygotować sypialnię do snu?

Na jakość snu wpływa nie tylko tryb życia, jaki prowadzimy, ale także i nasze otoczenie. Dobry sen ma podłoże w miejscu, w którym śpimy. Sypialnia ma stanowić swego rodzaju enklawę, pomieszczenie, w którym wszystkie troski i trudy minionego dnia zostają za drzwiami. W tym artykule skupimy się na tym, jak powinna wyglądać zdrowa sypialnia i czego potrzebujemy, aby osiągnąć właściwy poziom higieny snu.

Zdrowa sypialnia

Zdrowa sypialnia charakteryzuje się kilkoma zasadami, których przestrzeganie zapewni Ci dobry sen i spowoduje, że rano będziesz budzić się naprawdę wypoczęty. Dobrą jakość snu możesz ocenić po tym, jak czujesz się po przebudzeniu. W sypialni powinieneś czuć dobrą energię i odnaleźć w niej oazę spokoju.

Temperatura

Odpowiednia temperatura w sypialni powinna wahać się między 16 – 19 stopni Celsjusza. Aby zapewnić sobie lepszy sen, warto zwrócić uwagę na to, żeby w swojej sypialni utrzymywać tą temperaturę, ponieważ dzięki niej proces regeneracji i wypoczynku osiągnie wyższy poziom.

Wpuść powietrze do swojej sypialni

Do czynników, które poprawiają jakość snu należy świeże powietrze. Dlatego warto przed snem przewietrzyć sypialnię. Zbyt duszne pomieszczenie może obniżyć jakość nocnego wypoczynku. Świeże powietrze oczyści niepotrzebne zapachy i zagwarantuje Ci spokojny sen. Regularne sprzątanie i wietrzenie pomieszczenia pomaga w pozbyciu się kurzu, alergenów i innych zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć negatywnie na Twoje zdrowie i jakość snu.

Włącz nawilżacz powietrza

Oprócz odpowiedniej temperatury, istotna dla dobrej jakości snu jest również właściwa wilgotność powietrza. Powinna ona wynosić między 40 – 60%. Zdrowa sypialnia powinna stanowić miejsce, w którym wszystkie warunki zapraszają do wypoczynku. Warto postawić na nawilżacz powietrza zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy powietrze staje się zbyt suche i może wywoływać nieprzyjemne objawy, takie jak przesuszona skóra.

Postaw na olejki eteryczne

Aby w sypialni zapewnić sobie zdrowy sen, warto postawić na olejki eteryczne, które wprowadzą Cię w stan relaksu i pozwolą pozbyć się napięcia po całym dniu. Na jakość snu świetnie wpływa olejek lawendowy, który ma właściwości wyciszające. Olejków można używać przy pomocy odpowiedniego dyfuzora, bądź spryskać nimi pościel.

Komfort to podstawa

Zdrowa sypialnia nie ma prawa bytu bez łóżka, materaca i poduszek. Warto zainwestować w odpowiedni materac, który będzie podtrzymywał kręgosłup i zapobiegał bólom pleców. Wybór dobrej jakości materaca obecnie nie stanowi problemu, ponieważ w sklepach możemy poprosić specjalistę o pomoc. W odpowiednim przygotowaniu sypialni trzeba mieć na uwadze dobór łóżka. Wybierając je, zwróć uwagę na jego rozmiar i wysokość – powinno być odpowiednio duże i wygodne dla Twojego wzrostu i wagi. Nie bez znaczenia jest także poduszka, na której śpisz. Musi być wygodna, idealnie dopasowana do Twojego ciała i preferencji. Najlepiej sprawdzają się poduszki zawierające naturalne wypełnienie.

Świeża, czysta pościel

Na jakość snu ma wpływ także to, w jakiej pościeli śpimy. Wybierajmy naturalne materiały, dbajmy o to, by kłaść się spać w czystej, świeżej pościeli. Co do zasady, powinna być ona zmieniana raz w tygodniu, a jeśli pogoda na to pozwala – wietrz ją jak najczęściej.

Ciemność i cisza

Odpowiednie zaciemnienie i izolacja akustyczna to kolejne elementy, które pomogą Ci zapewnić sobie zdrowy sen. W sypialni warto ograniczyć do minimum źródła hałasu i światła. Zdrowa sypialnia to taka, w której nic nie zakłóca Twojego odpoczynku. Wykorzystaj rolety, zasłony lub maski do snu, aby światło miało jak najmniejszy dostęp. Jeśli hałas jest problemem, w celu uzyskania ciszy, spróbuj użyć miękkich, dźwiękochłonnych materiałów lub uszczelnić okna, aby zminimalizować dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Pozbądź się z sypialni telewizora oraz telefonu

Urządzenia te emitują niebieskie światło oraz fale elektromagnetyczne, które uniemożliwiają osiągnięcie dobrej jakości snu. Dodatkowo, korzystając z tych urządzeń przed snem, dostarczamy sobie niepotrzebnych bodźców, które mogą spowodować problemy z zaśnięciem. Zamiast korzystać z tych urządzeń przed snem, lepiej sięgnij po książkę lub płytę z relaksacyjną muzyką.

Urządzanie sypialni

W celu uzyskania jak najbardziej komfortowego i przytulnego miejsca do spania, warto pamiętać o tym, co kojarzy Ci się z relaksem i ciepłem. Możesz pomyśleć o dekoracyjnych poduszkach, narzutach lub regałach na książki. Pamiętaj jednak, że im mniej rzeczy zabierających przestrzeń, tym lepiej. Zdrowa sypialnia to taka, w której czujesz się odprężony i wolny od bodźców, dlatego dobór oświetlenia również ma znaczenie. Jeśli musisz zostawić zapalone jakieś światło, postaw na lampki nocne z ciepłym, miękkim światłem. Unikaj ostrego, białego światła, które może zakłócać Twoją zdolność do zasypiania.

Rośliny na zdrowy sen

W kwestii roślin, wybierz te, które biorą czynny udział w oczyszczaniu powietrza. Gwarantujące dobrą jakość snu, nawilżanie powietrza i pozbycie się z niego zanieczyszczeń są na przykład skrzydłokwiaty lub fikusy. Oprócz tego, że zyskasz dobry sen, Twoja sypialnia nabierze więcej życia i wspaniałych walorów estetycznych.

Warto mieć na uwadze

Udzielane informacje stanowią jedynie podpowiedź, sugestię na temat tego, jak zapewnić sobie dobry sen. Są jednak sytuacje, w których nie pomagają porady co do tego, jak powinna wyglądać zdrowa sypialnia. Jeśli cierpisz na długotrwałe, przewlekłe zaburzenia rytmu snu, powinieneś zasięgnąć osobistej porady lekarskiej. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ sen ma kluczowe znaczenie w kwestiach zdrowotnych. Specjalista oceni Twój stan zdrowia, może też zalecić odpowiednie leczenie. W celu uzyskania diagnozy konieczne może być przeprowadzenie szeregu badań. Sen ma pomóc organizmowi w regeneracji, a nie przysparzać frustracji, dlatego warto zasięgnąć porady lekarskiej.

Dobry sen to dobry dzień

Zdrowa sypialnia to nie tylko pokój, w którym stoi łóżko i kilka półek. To miejsce, w którym resetujemy się, odpoczywamy po ciężkim dniu i nabieramy sił do następnego. Pamiętaj o zasadach, które zostały opisane w tym artykule, a przekonasz się, że poziom Twojej higieny snu ulegnie znacznej poprawie. Zadbaj o to, by w sypialni panowała cisza i spokój, wybierz odpowiedni materac, często wietrz pomieszczenie oraz pościel. Otaczaj się tym, co niezbędne i tym, co dodaje Ci komfortu i poprawia samopoczucie. Zrezygnuj z ostrego oświetlenia i urządzeń, takich jak telewizor czy smartfon, zamiast tego sięgnij po książkę. Wprawiaj się w atmosferę relaksu, stosując olejek lawendowy na dobry sen. Jeśli masz problemy z zasypianiem, zasięgnij osobistej porady lekarskiej, aby wdrożyć odpowiednie leczenie i przywrócić organizmowi właściwe funkcjonowanie.

Scroll to Top